Det finns sådana. Det brukar man se på att det är stor diameter på generatorhuset så man rymmer generatorn med alla polerna. Fördubblal antalet poler så har man fått halva varvtalet osv.
Vet inte varför det inte är vanligare. Möjligen kan det stora generatorhuset vara fulare än de avlånga. Mycket handlar ju om att få det att se vackert ut då förfulande är det motsträvarna trycker på.
Växellådor är nog inte något större problem men sammantaget är det gigantiska maskiner och det ska hålla i 25 år helst. Mycket stora påkänningar och svårberäknade delar med mycket utmattningsproblem. Liknar flygplansproblematik med vingar t.ex. som så småningom ramlar av pga att de böjts för många gånger.
Har sett bamselagren som SKF fått ett uppsving på.
Men visst vore det mycket vunnet att få ner kraften till marknivå. Samtidigt kanske det är en fördel att ha en stor massa vid turbincentrum för att minimera vibrationer som annars skulle få tornets överdel att skaka mer om det är lättare där.
Polhems stånggång kanske kan få en renässans.
