Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tuggummi på bilsätet  (läst 3816 gånger)

MADDEira

  • Inlägg: 16
Tuggummi på bilsätet
« skrivet: 31 jul-07 kl 19:16 »
Har fått tuggummi på bilsätet och har ingen aning om hur jag skall få bort det! Har hört om att man kan lägga klädesplagg med tuggummifläckar i frysen för att få bort det, men det är ju lite svårt när det är ett bilsäte det gäller... :P

Tacksam för tips!

elf

  • Inlägg: 147
  • Drefseryd Gård
    • Småland
    • Drefseryd Gård
Re:Tuggummi på bilsätet
« Svar #1 skrivet: 31 jul-07 kl 19:41 »
Testa med några isbitar - kyl ner och försök pilla bort. Vet inte om det funkar men kan vara värt ett försök.  :D
Om livet på landet i biosfärområde Östra Vätterbranterna & i vacker småländsk kulturbygd: http://drefseryd.wordpress.com Här finns förutom får, nötdjur och biodling även hund, katt, höns, vaktlar och hästar.

Tapio

  • Inlägg: 1314
    • Västergötland
Re:Tuggummi på bilsätet
« Svar #2 skrivet: 31 jul-07 kl 20:13 »
Halaj!

Det finns kylspray i handeln att köpa.

Kolla här t.ex.:
http://www.4office.se/web/ePortal/ctrl?action=showiteminfo&itemNo=1532100&loc=subgroup

Fast du måste inte ha fatt på just det där medlet.
kylspray används till elektronikfelsökning.
Om du har ett biltema i närheten så vet jag att det finns där.
Om du bor på en liten ort så föreslår jag att du frågar en radio-TV-handlare/reparatör var du kan få tag i det.

jag vet att CRC har sådant på repertoaren:
http://www.crceurope.com/csp/web/ProdDisp.csp?lng=8&country=SE&product=FREEZE%2075&business=ELECTRONIC

//T


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

442 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superinspirerande! Nu är jag prenumerant!
/ Pia T

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser