Foder till hönskycklingar??

Startat av purex, 11 Jun-07 kl 19:52

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

purex

Jag har skaffat mig lite kyckligar och nu är dom 3 veckor och jag funderar på om man ska gå över på något annat foder än startfodret.

Mvh
Micke

Grimla

Varför det.. Start är ju ett jättebra foder som innehåller det en kyckling behöver för att växa och bli snygg.  :)
Och innehållet dessutom i rätta proportioner till varandra.
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

moaoliver

Håller med! Våra kycklingar har stått på grundfoder fram tills dess dom blivit äggproduktiva, då har jag övergått till att blanda i lite värpfoder. Väntar förresten nya i morgon, kycklingar alltså. :D Ville bara klämma in det  :P
Försöker ha tro... tro på livets alla goda sidor. Tar del av allt vad naturen har att ge oss. Självhushåll är vårt motto. Djuren, naturen och själen förenat i ett.
  Väver, spinner, syr, stickar och virkar.... växtfärgar och trollar med det vi har.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

493 Gäster, 1 användare
Nataks