Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Squashchutney smaklös, vad göra?  (läst 3316 gånger)

Elisabeth A

  • Inlägg: 64
    • Gästrikland
Squashchutney smaklös, vad göra?
« skrivet: 07 sep-24 kl 16:41 »
Jag har just gjort en sats med squashchutney där en del av kryddorna var hela och skulle tillsättas bara under kokningen. Nu när chutneyn är färdigkokt så smakar den inte av dessa kryddor. Kan det funka att mixa dem och röra ner i chutneyn, ta med dem hela eller kommer smaken fram under lagringen? Kryddorna är svartpeppar, korianderfrö och senapsfrö.

 

Varg-älva

  • Inlägg: 1302
    • Finland
SV: Squashchutney smaklös, vad göra?
« Svar #1 skrivet: 08 sep-24 kl 17:58 »
Smaken kan ändras ganska mycket undet lagring.

Själv lade jag in squash och lade lite, lite chili i burken. Efter en månad var den stark! Nästan för stark för mig....


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

444 gäster, 2 användare (1 dolda)
javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser