Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Ni som torkar grönsaker....  (läst 4701 gånger)

praktejder

  • Inlägg: 13
    • Ångermanland
Ni som torkar grönsaker....
« skrivet: 01 aug-24 kl 16:17 »
som squash morötter etc. brukar ni tillsätta salt i burken där ni förvarar de torkade grönsakerna, eller har ni något annat tips för att hålla fukten borta?

Skogsvilde

  • Inlägg: 17593
  • Om det inte dödar dig muterar och försöker på nytt
    • -
SV: Ni som torkar grönsaker....
« Svar #1 skrivet: 01 aug-24 kl 18:10 »
som squash morötter etc. brukar ni tillsätta salt i burken där ni förvarar de torkade grönsakerna, eller har ni något annat tips för att hålla fukten borta?

Salt drar till sig fukt. Så det behövs inte.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Varg-älva

  • Inlägg: 1302
    • Finland
SV: Ni som torkar grönsaker....
« Svar #2 skrivet: 07 aug-24 kl 10:32 »
Jag ser till att det är riktigt torrt, och packar sen i glasburkar med tätt lock. Då blir det inga problem med fukten.

En del anser ju att man ska förvara det i papperspåsar, men jag har alltid kört med burkar. Att det ska förvaras mörkt är heller inga problem, jag har dem i ett vanligt köksskåp med stängd dörr. Då funkar det bra med vanliga klara och återanvända glasburkar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

864 gäster, 1 användare
jörmundur

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser