Huvudmeny
down

 Näver

Startat av Lovisa.C, 04 Jun-21 kl 11:50

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lovisa.C

Hej.
Jag undrar vilket är det bästa sättet att lägga näver under press? Bara nått stort tungt som täcker hela näverflaken eller?
Sen en till fråga. Flätar man alltid näver som  torkat eller kan man fläta med färsk också?

Mvh Lovisa

JS

Bästa är att klämma ihop nävret mellan 2 platta föremål t.ex. fanerskivor eller böcker beroende på storlek. Pressa ihop med tvingar eller lägg på något tungt.
Om det inte måste vara helt platt kan du rulla ihop det istället så tar det mindre plats.
Näver torkar inte särskilt mycket eftersom det mest innehåller olja och inte så mycket vätska. Men det blir lite stelare och körare med tiden.
Gammalt näver kan behöva läggas i varmt vatten och eventuellt värmas på med värmepistol medan du jobbar med det. Färskt näver är idealt att jobba med. Mera flexibelt och krymper inte nämnvärt när det "torkar".

Storeulv

Interessant, men erdet noe som har prøvet å lage en bjørkenever kano?
https://youtu.be/VRFCxxAKafc


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

415 Gäster, 1 användare
Lippa
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering och jag filar på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar, knepigheter och önskemål  postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv