Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Är kycklingarna döda? dag 22  (läst 1284 gånger)

dvärgkochin543

  • Inlägg: 1
    • Uppland
Är kycklingarna döda? dag 22
« skrivet: 08 maj-21 kl 22:53 »
Hej! Har ett par dvärgkochin ägg i min äggkläckare. Jag har sen dag 5 kunnat se tydliga tecken på liv. Problemet är att det är dag 22 och de har ännu inte börjat hacka hål. När jag har lyst äggen kan jag se att det ligger kycklingar inuti. Har temperaturen på 37,8 så funderar på om de har dött av värmen... ska jag vänta någon ytterligare dag eller vad ska jag göra?

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: Är kycklingarna döda? dag 22
« Svar #1 skrivet: 09 maj-21 kl 09:30 »
vänta någon dag till.
Fjäderfän och kaniner

Efwa

  • Inlägg: 315
    • Uppland
SV: Är kycklingarna döda? dag 22
« Svar #2 skrivet: 09 maj-21 kl 18:19 »
Sätt ner temperaturen till 37,2 om det är en fläkt i, så kanske de kommer igång. Fukten 70% eller över.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

620 gäster, 1 användare
maiz

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser