Lämplig handtruck

Startat av Torkel, 12 Jan-21 kl 12:02

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Torkel

Tänker skaffa en handtruck för att kunna hantera skattlådor etc. på pall. Har dock läst mig till att dessa finns med endera nylon- eller polyuretanhjul. Vilket av detta borde jag välja? Finns några påtagliga för- eller nackdelar med respektive typ?

Thomas_

Omformulera gärna frågan: "Jag har ett golv som består av xxxxxxx, vilka hjul bör jag välja på handtruck till detta utrymme? Jag vill på samma gång ha hjul avsedda för livsmedelsutrymmen."

Det finns stora grossister i Sverige som är specialister på just handtruckar. Om du ställer frågan till någon av dessa så är jag rätt övertygad om att du alldeles kostnadsfritt får ett pålitligt svar kring val av hjul som passar dig.
Egenföretagare som lever på bin, pollineringstjänster, avel och drottningodling, uthyrning av bisamhällen till företag och privatpersoner, samt honungsförsäljning. Bedriver Buckfastavel sedan 1996, är lärare på Fristads Folkhögskolas utbildning i Yrkesbiodling, samt är regional Bihälsorådgivare SLU.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

645 Gäster, 2 användare
Lelle89, LimJans