Hydraulpump underhåll

Startat av Gröna Ånäs, 21 Okt-20 kl 11:00

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Gröna Ånäs

Grön på hydraulpumpar undra jag vad som man regelbundet måste göra för att underhålla en mindre pump? Byta ut oljan? Eller bara fylla på ny olja? Slangbyte? Rengöring? Annat viktigt att tänka på?

Skogsvilde

Det behövs inte att göras speciellt mycket.
Håller du rent så ser du om slangar börjar spricka eller läcka.
Titta ner i tanken och titta på färg och konsistens. om oljan blir vitaktig så bör den bytas då den smörjer och kyler sämre.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Tjalve

Beror lite på vad det är för pump och hur mycket den går och vad den driver. Men byta sugfilter och olja någon gång är aldrig fel.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

Ett svart får

Om det är på en traktor står det nog ganska väl beskrivet i instruktionsboken. Om det är på en billig vedklyv gör man inte annat än fyller på olja om det behövs.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

220 Gäster, 0 användare