Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Malört  (läst 2447 gånger)

Sweet_Miss_Green

  • Inlägg: 1
    • Dalarna
Malört
« skrivet: 24 jun-20 kl 15:03 »
Vilka växter kan odlas tillsammans med dom???

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Malört
« Svar #1 skrivet: 24 jun-20 kl 17:37 »
Vilka växter kan odlas tillsammans med dom???
Alla växter kan samplanteras som, liksom malörten, tycker om sol och väldränerad mager jord. Min, numer enda, malörtsplanta växer tillsammans med kärleksört och rosmarin.
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Bösahusarn

  • Inlägg: 1271
  • Lagom kan också vara för mycket.
    • Skåne
SV: Malört
« Svar #2 skrivet: 24 jun-20 kl 22:01 »
Antar att du menar den vanliga silvriga malörten som används till tex bäsk..

Den kan vara ganska ivirg och sprida sig, jag har den i min lilla örtagård och den verkar gå mer på höjden och verkar inte knuffa bort någonting annat i nuläget.

Köpte en annan planta i min jakt på malört som heter brokig malört, det är ju en marktäckare som också är växer frodigt trots ganska lite omsorg.
Det är aldrig för sent att ge upp.


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

1639 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser