Material i gjutugn

Startat av Ett svart får, 21 Feb-20 kl 14:48

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Ett svart får

Jag skall bygga en gjutugn och funderar på vad jag skall ha för material mot elden. Det måste klara bortåt 1100 grader som koppar kräver för att smälta. Det verkar finnas diverse eldfasta bruk som klarar omkring 1400 grader, hade det varit bra, eller vad brukar man använda? Kanske är bättre att mura med eldfast tegel? Vill ju att det skall hålla länge också. Tanken är att elda med ved, om inte det fungerar får det väl bli stenkol eller motsvarande.

Lise

Har alldrig arbetat med koppar men däremot vedbränt stengods till 1300 grader. Finns gjutmassa, eldfast sten i diverse kvaliteer och även eldfast lera.
Hur stort ska det vara du ska göra?

Ett svart får

Skulle nog vilja ha ett innermått runt 35cm och höjd bortåt en halvmeter

TL

Titta på Blästerprodukter.se  sök på stampmassa Har använt sådana i olika projekt
mvh Thomas
lev väl
Livet e hårt grymt orättvist.
Men en kan göra skillnad.

Ett svart får

Citat från: TL skrivet 22 Feb-20 kl 13:15
Titta på Blästerprodukter.se  sök på stampmassa Har använt sådana i olika projekt
mvh Thomas
Dom hade en del intressanta material. Dock inga priser, ser ut som de mest vänder sig till företagskunder

borsdorfer

Skall du ha en degel i ugnen ?
Skall Du verkligen gjuta koppar ?
För gjutning brukar man använda brons eller rödgods !

Ett svart får

Det finns ett antal olika kopparlegeringar som jag är intresserad av, däribland brons. Jo, hade tänkt använda degel men har inte kommit igång med detta projekt än.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

556 Gäster, 1 användare (1 Dolda)
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering. I dag lördag börjar jag fila på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar och knepigheter skickas gärna till petter@alternativ.nu eller postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Kan bara varmt rekommendera denna tidning!
/Sanna