Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  reparera/renovera betongpannor, någon som vet något om det?  (läst 1379 gånger)

salamander

  • Inlägg: 18
    • Västerbotten
fick förslaget av brodern att skicka tegelpannorna på renovering iochmed de är 60år gamla och kommer snart spricka inom tid.

Fick mig att fundera om jag int skulle kostruera någon slags tryckpressform där jag kunde renovera dem själv genom mha härdningsmedel eller dylikt..


vad för material skulle eventuellt fungera att göra dessa typer av reparationer/renovering?

kretslopp

  • Inlägg: 2348
  • mindre gård, nästan självförsörjande, pensionär.
    • Småland
SV: reparera/renovera betongpannor, någon som vet något om det?
« Svar #1 skrivet: 12 jan-20 kl 19:51 »
För ett par år sen fanns det här en firma som åkte ut och högtrycksspolade och målade tak. Jag vet folk som lät göra det och blev nöjda.
kretslopp

skogaliten

  • Inlägg: 1317
    • -
SV: reparera/renovera betongpannor, någon som vet något om det?
« Svar #2 skrivet: 12 jan-20 kl 21:35 »
Tegel eller betongpannor?

Panor av nuvarande standardmått, eller äldre pannor?

malarmaster

  • Gäst
SV: reparera/renovera betongpannor, någon som vet något om det?
« Svar #3 skrivet: 12 jan-20 kl 22:17 »
måla pannor finns det en uppsjö av firmor som gör. nackdelen med betongpannor är att de vittrar och ytan blir alltså skrovlig och det blir bra fäste för smuts,alger o mossa. att måla kan minska problemet något men 60 år gamla pannor är ju dax att byta ut. Är inte heller undertaket bytt någon gång är det hög tid. pappen har en livslängd på under 50 år. Det är ju pappen som är tätskiktet. pannorna är bara ett mekaniskt skydd.
tegelpannor är en annan sak. deras livslängd kan vara hundratals år och de varken vittrar eller ändrar sig. De är egentligen bara sårbara för mekanisk påverkan. Ett tegeltak kan man plocka ner o upp om man vill byta undertak. Har aldrig varit med om att man gör det med betongpannor. Prisskillnaden  på betongpanna o tegel är ju också stor där tegel är premium.
« Senast ändrad: 13 jan-20 kl 10:06 av malarmaster »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

516 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser