Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Prickiga ägg?  (läst 1664 gånger)

Petra Källden

  • Inlägg: 318
Prickiga ägg?
« skrivet: 31 dec-18 kl 23:00 »
En av mina sb har börjat lägga prickiga ägg, först trodde jag det berodde på ändrad kost då de nu flyttat in o inte betar gräs. Efter ett tag upptäckte jag att prickarna går att 'diska' bort. Misstänker loppor löss kvalster men hittar inget. Inget på henne vadjag kan se, inget i redet. De andra hönornas ägg är opåverkade fast de värper i samma rede allihopa. Vad handlar det om? Tips någon?

Postat med Alternativ.nu´s app



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

719 gäster, 2 användare
Tom Fransman, Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser