Färga trä på naturligt sätt

Startat av Smulan68, 11 Dec-18 kl 14:03

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Smulan68

Hej,jag undrar om någon vet något sätt att färga trä grönt med något från naturen?

torbjorn

Det finns ju en del helt naturliga metallsalter (bl a koppar- och arseniksalter) som kan användas för grönfärgning. Men de blir inte mindre giftiga bara för att de förekommer naturligt.
Vissa rötsvampar ger också grön färg åt det angripna trävirket, men den metoden kanske inte heller riktigt är att rekommendera.

Man ska vara försiktig med att tala om att göra saker på "naturligt sätt", det är långt ifrån allt "naturligt" som är riskfritt och lämpligt.

Smulan68

Ok,jag tänkte att det kanske gick att använda gräs eller dylikt. Då kanske jag testar något av följande istället: rödbeta,blåbär,hallon eller kaffe!

Sjaunja

Jo men visst borde det gå på mindre trägrejer. Kul idé! Tänker på chlorellapulvret (alger) jag har i smoothies. Jättegrön färg. Blanda med vatten och se om det drar in i träet. Förslut med bivax eller linolja. Gnugga färska blad mot trä borde färga. Sen blir det kanske inte så hållbart men då kan man ju göra om det. Grönt är ju gult plus blått. Gnugga in gurkmeja och nån blå blomma?

Smulan68

Ååh tack för lite tips😃👍🏽,jag har byggt ett litet afrikanskt musikinstrument som heter Kalimba. Det känns onödigt att köpa en halv liter bets för det,och mycket roligare om man kan göra det själv på ett naturligare sätt😊 Spännande, här ska testas, har tagit fram en planka att testa på😁👍🏽

Sjaunja

Coolt med egenbyggt instrument!
Jag googlade namnet och såg att det är samma instrument som jag har, visste inte vad det hette :)

Sandra Eklund

Borde det inte kunna funka med karamellfärg? Kanske inte helt naturligt, men åtminstone inte giftigt. Rolig idé, måste nästan pröva själv nån gång.

ensamhet

Gräs borde gå bra.
Nytt virke som dras i gräset blir grönt och är svårt att få bort.

Själv är bäste dräng

Citat från: ensamhet skrivet 12 Dec-18 kl 15:40
Gräs borde gå bra.
Nytt virke som dras i gräset blir grönt och är svårt att få bort.

Men håller den färgen? Det gröna är ju klorofyll och bryts väll ned efter ett tag.

ensamhet

Citat från: Själv är bäste dräng skrivet 12 Dec-18 kl 17:38
Men håller den färgen? Det gröna är ju klorofyll och bryts väll ned efter ett tag.
Är då nästan omöjligt att få bort och om man har vax eller nåt över så borde det funka.
Jag fick ta sandpapper för att få bort det, men vi kanske har färgstarkare gräs här uppe?

Själv är bäste dräng

Så är det nog, här nere ruttnar det så fort ;D

Och så var det nog bättre förr, för jag minns att man blev förmanad att inte få gräsfläckar på kläderna, för det gick inte bort. Nuförtiden blir höet brunt bara det ligger en dag extra i solen...

Lucky luke

Gör en smoothies av linolja och spenat.
Hälsningar från Michael

borsdorfer

Inte lönsamt. I början av 1900-talet startade en fabrik i Höör för färgning av trä. Gick i konkurs.

Färgämne fäster dåligt på cellulosa.

Tryckimpregnerat trä är grönaktig på grund av koppar.


ManPåGården

Undersök växtfärgning av tyger. Prova vad som ger.
Älskar Natur dans Uppfinningar och människor

Prillis

Det finns ju svampar som ger ganska stark färg. När man färgar garn med svamp så är det ofta högre ljushärdighet än med växter.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

500 Gäster, 1 användare (1 Dolda)