Skola om i rejäla krukor (1-2 liter minst) och låt dem växa till sig innan du planterar ut, ge extra näring om det verkar behövas, om bladen blir gulaktiga. Små vissna blad kan man plocka bort så ser det prydligt ut. Flytta inte ut förrän det är hyfsat varmt i jorden och det absolut inte finns nån risk för nattfrost.
Djupgräv och blanda i mycket kompost, gödsel m.m. så att jorden blir lucker och fuktighetshållande men väldränerad. Det är elltså en stor fördel att göra bädden upphöjd, både för dränering och jordvärmen. Ge en ordentlig giva gödning till varje planta, hönsgödsel t.ex. nermyllat till varje planta.
Plantera med 60-80cm mellan plantorna.
Vattna sparsamt och inte direkt på roten, den kan börja ruttna då.
Dom får gärna bladlöss, spola bort dem med vattenslang ett par-tre-fyra-fem gånger så brukar dom ge sig.
När du sätter ut plantorna, tänk på att dom inte är vana vid direkt sol och blåst, avhärda under en vecka eller täck dem med fiberduk den första tiden.
