Klämma åt-delen i en hyvelbänk

Startat av Svart, 25 Jul-16 kl 09:57

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Svart

Vad kallas den långa gängade delen i en hyvelbänk, den som var av trä förr och nu även finns i metall?
Framklämma och bakklämma (heter de väl ungefär åtminstone) är inte riktigt vad jag söker utan jag är mer ute efter en lång gängad stav med vev och muttrar så jag kan göra en stor klämma. Den ska i sin tur sitta ovanpå ett bord.

Lite som en limknekt kanske man kan säga, fast för att stadigt hålla fast ett trästycke ovanpå en bordsskiva. Trästycket kommer vara en stående del av en trädstam så jag skulle vilja kunna öppna klämman åtminstone 30-40cm.
Idag har jag inte sett en enda fotgängare som saknade reflex. Tänk på det.

ärt

 Denna del satt i en gammal fanerpres, Saknar vev, Tar max 30 cm, Har 4 st.
Lämna nuet. Gå till nyet. Rösta blankt.
Nuet: där du är nu med kropp och sinne. Nyet: där du vill vara med kropp och sinne. Vägen dit?

Karlsdotter


mohsart

En grov gängstång har lite täta gängor, så man får veva sig blå, men man kan göra en quick release-variant...
http://www.ibuildit.ca/Workshop%20Projects/vise-1.html

/Mats
Riggargesäll, arbetar även med båtbygge och -renoveringar, repslagning och segelsömnad, samt fin- och fulsnickeri.

Have Autism, Will Travel

TW

Man får köpa gängstång med grov trapetsgänga och tillhörande stora svetsmuttrar på Swebolt/Botniabolt. Sedan är det enkelt att svarva ändstycket och svetsa dit en lämplig fläns på muttern.
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

802 Gäster, 0 användare