Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gammal svensk dvärghöna - värpningsfråga  (läst 1654 gånger)

daltofta

  • Inlägg: 2
    • Skåne
Gammal svensk dvärghöna - värpningsfråga
« skrivet: 14 okt-15 kl 16:59 »
Hur mycket brukar en Gammal svensk dvärghöna värpa, när den nu på hösten är 6 månader gammal?

karsan

  • Inlägg: 1934
    • Södermanland
SV: Gammal svensk dvärghöna - värpningsfråga
« Svar #1 skrivet: 16 okt-15 kl 11:49 »
Jag hade 5 små 'svensk dvärghöna' för några år sedan, kläckta i maj. Den första började värpa i slutet av september. I oktober blev det 24 ägg, i nov 29, i dec 18, i jan 56 ägg.  Det verkade vara ett par tre hönor som turades om att värpa varje dag ett par veckor i taget. Sedan i feb-maj blev det 80-100 ägg i månaden på fyra hönor - en ruvade.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

570 gäster, 1 användare
Wes Jr

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser