Gamla svinstians bräder blev jakttorn

Startat av Gilbert, 30 Aug-15 kl 15:38

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Halte

Där finns det garanterat än fler stollar, men de flesta av skyttarna (tycker de flesta inte är jägare) är ju vrickade på samma sätt så det blir väl inte lika mkt konflikter.
"Fördomen har alltid sin rot i vardagslivet. Den gror på arbetsplatsen och i grannkvarteret. Den är ett utlopp för egna misslyckanden och besvikelser. Den är framför allt ett uttryck för okunnighet och rädsla."
- Olof Palme

Gilbert


Gilbert

Märks att aktiviteter ökar nu, rävar och grävlingar stryker omkring.

En jobbig grävling. Satte fällan i går kväll och nu satt han där. Pang och godnatt 4:a påmorgonen.

Gilbert

Grävlingarna brukar dyka upp till mogna körsbär, men nu är de tidiga. Såg en skithög igår, satte upp en fälla. Idag satt den där, frukt och gott var den riktigt sugen på.

Skyddsjakt.


Gilbert

Igår kväll 23:45, ett sabla liv på gässen som knatade runt. Något var fel, kommer vid vägen och ca 80 meter ner står en skabbräv och käkar ägg i ett rede.

Hämtar bössan och går ner och då får räven fart. Skjuter ett skott och räven hoppar till och skuttar upp på hygget. Jag gick med ficklampa i ca en halvtimme och hittade den inte. Nu tidig morgon låg den 250 meter upp mellan två stenar stendöd.

En gåshona haltar lite lätt och rakt det lugnt idag. Gässlingarna lever. Men hon vill inte tillbaka till redet.

Skyddsjakt.

Gilbert

Hjortarna börjar samlas utanför fönstret.

Gilbert

Grävlingslarmet larmade, det är kolsvart ute.

Nattbilder med nya batterier och ny kamera.

Larmet kan dock inte se skillnad på dumma grävlingen och Linus.

eriks

Glöm inte sätta upp denna

Så du känner igen vad du skjuter.

eriks