Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  "Livräddande" insatser för nykläckta?  (läst 740 gånger)

Zojp

  • Inlägg: 22
    • -
"Livräddande" insatser för nykläckta?
« skrivet: 01 jun-15 kl 12:04 »
Jag fick två kycklingar för några dagar sedan som inte är lika pigga som sina kompisar. De sitter mest och tittar och är inte med framme vid matskålen och pickar, fast i övrigt har de reaktioner när man kommer etc.

Brukar ni vana kläckare göra något åt sådana här lite svagare individer, eller avvaktar man tills det vänder  eller man anser att det är dags att låta dem vandra vidare?

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: "Livräddande" insatser för nykläckta?
« Svar #1 skrivet: 01 jun-15 kl 19:19 »
De har ju näring i gulesäcken de första dygnen, så så länge kan man avvakta. Men kommer de inte i gång sedan är det enligt min mening inget att spara.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

586 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den bästa tidningen någonsin.
/Karl-Lucas

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser