Jag har fått låna en kläckare som jag satte igång dagen innan jag skulle hämta ägg för att kontrollera att allt fungerade. Det såg bra ut och jag la in äggen och lät dem ligga nästan ett dygn innan jag började vända dem första gången. Nu har jag jobbat nätter hela helgen och långa skift så jag har inte kunnat vända dem med 12 timmars intervall utan det har blivit ca 14 timmar över natten och 10 timmar dag som de har vänts, ungefär. I söndags upptäcker jag dock att temperaturen var väl hög så jag pillade lite på termostaten, fyllde på med kallare vatten för att sänka tempen men upptäckte senare att jag pillat åt fel håll.

När jag vaknade efter lunchtid och tittade till dem var det på tok för varmt när jag öppnade för att kolla dem så jag la på en fuktig, urvriden handduk och lät locket ligga av för att sänka temperaturen.
Jag antar att alla äggen dött, hur känsliga är de för hög värme? Är det för tidigt att lysa dem ikväll för att det ska vara någon större mening med det? Hur tidigt kan jag lysa för att se om de lever?

Äggen är ungefär 2/3 i storlek av vanliga köpehönsägg i butik.