Tips idéer och gärna ritning mindre hönshus

Startat av Sallad, 24 Feb-15 kl 10:18

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sallad

Hej.

Ska bygga hönshus till hönsen, 3 hönor och en tupp wyandotte. Hönsgård finns och vi hade ett tillfälligt boende för dem under sommaren som vi nu rivit(nu i vinter bor de i grannens ladugård). Vi vill ha ett praktiskt bygge som är lättskött och som fungerar även till vintern. Möjlighet att fixa el finns. Med lättskött menas att det ska vara smidigt att hålla rent och att ta hand om hönsen. Är också noga med ventilation och att det inte blir fukt som regnar ned från innertaket o.s.v.
Det finns inga byggnader som kan göras om utan det behövs byggas från grunden och enkelt är ett plus men hellre krångligare att bygga än att det blir krångligt att hålla efter. Gärna så billigt som möjligt ;)

Hoppas på många svar, tips och idéer :)
Värmlänning som flyttat runt och runt och sen hamnat i Västergötland med sambo, jakthund, produktionskaniner, häst och en råttjägare.

Skogsstjärna

Kolla in Karin Neuschutz bok "Höns i trädgård".Där finns en beskrivning som jag själv funderar på att bygga efter. förlag Natur och kultur.  ;)

Sallad

Har beställt boken, tack för tipset, men vill gärna ha fler tips och idéer ändå :)
Glömde skriva med i frågan att golvet inte kan gjutas då vi gärna vill kunna ta med hönshuset när vi så småning om skaffar egen gård (det kan ju hända att eventuella gård har bra byggnader med enkel konvertering, men smidigt att bara kunna ta med så det inte blir att panikbygga det första man gör i flytten :)).
Värmlänning som flyttat runt och runt och sen hamnat i Västergötland med sambo, jakthund, produktionskaniner, häst och en råttjägare.

sonja på slätten

Jag har golv av betongplattor i ett hönshus jag byggt själv. Det är bra, tycker jag,  och skulle man välta ut en massa vatten så rinner det ner så småningom.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

Alexn72

Vill du ha ett litet hönshus som du fixar i utifrån eller ett du går in i ?

Oavsett vilket så isolera det.

Vill du hålla en strambudget så leta efter en friggebod, lekstuga eller husvagn att utgå från.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

710 Gäster, 0 användare