Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mjölka en spene på en ko?  (läst 977 gånger)

Sano

  • Inlägg: 851
    • Bohuslän
Mjölka en spene på en ko?
« skrivet: 09 nov-14 kl 18:27 »
Hej!
Jag vill fortsätta mjölka min ko nu när jag tagit kalven från henne (4,5 månader). Jag handmjölkar och tar ju inte så mycket åt gången, max tre liter. Hur mycket måste jag mjölka för att förhindra att hon går i sin? Kan jag hindra henne från att gå i sin genom att bara mjölka en spene och sinlägga de andra, så att jag tar mer ur den enda spene jag mjölkar? Hur ofta måste man mjölka för att hon ska fortsätta producera mjölk? Någon som har koll?
Vad du gör gör fullt och helt, icke styckevis och delt.

 

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Mjölka en spene på en ko?
« Svar #1 skrivet: 10 nov-14 kl 13:41 »
Verkar väldigt konstigt att mjölka en spene. Skulle tro att det retar de andra spenarna och leder till problem. Mjölka ska man helst  göra två gånger om dagen, men allra minst en gång och då tömma juvret riktigt.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

673 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Rotade fram denna då ja nyss fått barn. Bra förklarat i "från tröja till blöja" som sagt.. gott o blandat!!!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser