Textilfärg Miljövänlig? Men INTE växtfärgning.

Startat av RåBjarK, 09 Sep-14 kl 19:13

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

RåBjarK

Hola!

Finns det något miljövänligt alternativ till Herdins textilfärger - för maskinfärgning ???
Ska färga om gamla bomullskläder, handdukar och lakan.

Tanken lockar att göra det snabbt och lätt med tvättmaskin, men har förstått att textilfärger är en svår miljöbelastning. Växtfärgning känns så omständligt just nu :-\

/ RoB
Utvecklande bakåtsträvare.
En stabo som klättrar runt i stadsdjungeln men har hjärtat i havet - skogen - berget.

MissT


christinag

Måste det vara i maskin? I stor gryta eller mikro finns ju annars mer eller mindre miljövänliga färger för.
Demokrati: 2 vargar och 1 lamm röstar om lunchmenyn.
Frihet: Ett väl beväpnat lamm opponerar sig mot omröstningen.

RåBjarK

christinag : Njä, inte av en princip - men en maskin kan färga större mängder samtidigt och jag vill slippa procedurer med betning och konstant röra i bad under timslång färgning.

Vad är dina varianter - berätta?!
Utvecklande bakåtsträvare.
En stabo som klättrar runt i stadsdjungeln men har hjärtat i havet - skogen - berget.

christinag

Jag har börjat testa Cool Aid och liknande bruspulver  ;D Funkar det till hår så funkar det till garn o tyg med, tänkte jag. Och så har jag testat färga tyg som jag syr kläder av, då har jag använt Jeaba. Inte i maskin dock. Det kanske går att använda i maskin med kallvatten?

http://shop.ostbiten.se/jeaba-kallfarg/

Jag har nyss börjat med det här med färgning efter en längre tids uppehåll. Jag höll på med indigo, henna och rödlök i olika kombinationer för många år sedan. Svampar använde jag inte, misslyckades med alla sådana försök.
Demokrati: 2 vargar och 1 lamm röstar om lunchmenyn.
Frihet: Ett väl beväpnat lamm opponerar sig mot omröstningen.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

469 Gäster, 2 användare
von tratt, solskensbonden