Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kamkedja på nissan primastar  (läst 3278 gånger)

MW

  • Inlägg: 37
    • -
Kamkedja på nissan primastar
« skrivet: 23 aug-14 kl 20:30 »
Någon som vet hur kamkedjan ska sitta på Nissan primastar
MW

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14067
    • Medelpad
SV: Kamkedja på nissan primastar
« Svar #1 skrivet: 23 aug-14 kl 20:54 »
Inte på rak arm, men har inte de flesta av de bilarna Renaultmotorer med kamrem?  Om du skriver vad det är för årsmodell och motortyp så ökar chansen att du får ett bra svar.

Det bästa är väl att du skaffar fram en verkstadshandbok och läser innantill där, då minskar risken att du missar någon viktig detalj. Biltillverkarnas egna handböcker, och för den delen handbokssamlingar som t ex Autodata, brukar gå att hitta på lagom skumma fildelningssajter på nätet. De är mer pålitliga än vanliga gördetsjälvhandböcker som t ex Haynes.

 

MW

  • Inlägg: 37
    • -
SV: Kamkedja på nissan primastar
« Svar #2 skrivet: 23 aug-14 kl 22:13 »
Det är en Nissan prima star 2007. Motortyp TDI 115 och det är en kam kedja.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

399 gäster, 1 användare
Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser