Vad är det för märke och typ av motor? Om det är en B&S (Briggs & Stratton) , sitter då bränsletanken högt upp och det finns en bränsleslang mellan den och förgasaren, eller är tanken lågt placerad och förgasaren ovanpå?
Kolla typbeteckning, datumkoder mm på motorn, de brukar stå instansade på fläktkåpan ovanför ljuddämparen.
På B&S med högt placerad tank blir det ofta stopp i huvudmunstycket, som oftast sitter i skruven som är ingängad rakt underifrån och håller fast flottörhuset.
Om motorn har lågt placerad tank så kommer man åt munstyckena genom att ta bort justerskruven för bränsleblandning. På äldre förgasare sitter den i en ingängad bussning med sexkant som man skruvar ut, på nyare får man först skruva ut justerskruven så långt att fjädern under den är fri och sedan dra rakt ut, så kommer bussningen med. Där innanför sitter ett munstycke som kan skruvas ut, och innanför detta två hål in i förgasarhalsen som också måste vara rena.
Om ventilerna har kärvat fast i ventilstyrningarna så att de inte stänger fullständigt så kan motorn bli nästan omöjlig att få igång. Får man den trots allt att gå, så brukar det felet rätta till sig självt efter några timmars körning. Man bör dock ha ny och fräsch motorolja med bra sotlösande egenskaper i motorn under en sådan körning. Går det inte alls att få igång motorn så brukar man kunna leda upp kärvande ventiler för hand om man tar loss topplocket, ev också insugningsrör och ljuddämpare.