Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Krav på gödselplatta?  (läst 9551 gånger)

Florina

  • Gäst
Re:Krav på gödselplatta?
« Svar #20 skrivet: 23 mar-07 kl 15:45 »
Ulric du e en klippa ;)

signe

  • Inlägg: 498
Re:Krav på gödselplatta?
« Svar #21 skrivet: 23 mar-07 kl 18:57 »
Jag tolkar det som att kommunen kan sätta strängare krav om det är i ett känsligt område där risken för påverkan är större, t.ex. nära ett vattendrag eller havet. Det står också i protokollet "inget avtal om gödselspridning finns" - innebär det att ni inte har någon egen mark att sprida gödseln på? Kanske är din kommun extra hårda då?

 

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
Re:Krav på gödselplatta?
« Svar #22 skrivet: 25 mar-07 kl 20:46 »
Ulric du e en klippa ;)
Amen.  (=Det är visst och sant.)
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Balbina

  • Inlägg: 957
    • -
Re:Krav på gödselplatta?
« Svar #23 skrivet: 25 mar-07 kl 21:04 »


Det är också riktigt som gimskogen skriver ovan att djupströbädd räknas in i lagringskapaciteten.

Ok, men man måste ju lägga gödseln någonstans när man mockar ut.... jag mockar oftast ut två gånger om året (lite beroende på temperatur och kvalitet å strömedel.)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser