Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Rabarbersaft på nationaldagen ...  (läst 1917 gånger)

Mitt i Planeten

  • Gäst
Rabarbersaft på nationaldagen ...
« skrivet: 06 jun-14 kl 09:54 »
.. Ja, när skall man annars få tid?

När man är trött på rabarberkräm, rabarberpaj etc så tar men de värsta stockarna till saft.


snowbird

  • Inlägg: 72
  • Taget för 1 vecka sen
    • Lappland
SV: Rabarbersaft pånationaldagen ...
« Svar #1 skrivet: 06 jun-14 kl 09:55 »
Tack för tipset

Mitt i Planeten

  • Gäst
SV: Rabarbersaft pånationaldagen ...
« Svar #2 skrivet: 06 jun-14 kl 09:57 »
Jag förkoker rabarber med inlagd ingefära, kanelstång mm och bara ca 1/3 av rekommenderat socker. Man kan smaksätta med vaniljsocker också.

Mitt i Planeten

  • Gäst
SV: Rabarbersaft på nationaldagen ...
« Svar #3 skrivet: 06 jun-14 kl 11:10 »
Det som kommer från saftmajan ser inte ut att så mycket färg. Huvudsaken är att det smakar rabarber utan tillsatser.

Mitt i Planeten

  • Gäst
SV: Rabarbersaft på nationaldagen ...
« Svar #4 skrivet: 06 jun-14 kl 11:12 »
 Det blir knappt ca 4 flaskor saft.

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
SV: Rabarbersaft på nationaldagen ...
« Svar #5 skrivet: 09 jun-14 kl 08:54 »
Föredrar rabarbersaft som inte är kokt. Liknande detta recept.

Minskar dock mängden syra och socker med ca 1/3 jmf med receptet. Skivar citronerna med skal på, har inte bara med saften, så får man en lite bitterhet i.

Och, hoppar över punkt 7 i receptet, påverkar kanske hållbarheten men jag tycker det blir mycket friskare smak om man undviker kokningen.

javill

  • Inlägg: 11671
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Rabarbersaft på nationaldagen ...
« Svar #6 skrivet: 09 jun-14 kl 11:25 »
Fryser du saften då Vitis? Har inte plats till saft i frysarna och behöver saft som håller även om den står i jordkällare där det kan bli upp till +15 grader.

Bra påminnelse om att göra rabarbersaft. Har gott om rabarber i år. :)
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

427 gäster, 1 användare
eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser