Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Smycken i trä  (läst 4145 gånger)

Solhjorten

  • Inlägg: 5
    • Östergötland
Smycken i trä
« skrivet: 03 jun-14 kl 13:48 »
Har gett mig i kast med en ny hobby. Att tillverka smycken gjort i trä.
Eftersom jag är helt grön kring detta så har jag en fundering kring behandling av träbitarna för bättre hållbarhet. Jag vill inte använda lack, utan vill behandla det så naturligt som möjligt. Tanken är att smycket ska kunna brytas ned av naturen utan att man tillför kemikalier till jorden.
Vad är bäst att använda då? Någon form av vegetabilisk olja? Och hur?  ???

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
SV: Smycken i trä
« Svar #1 skrivet: 03 jun-14 kl 16:32 »
Linolja!

Ger träet en fin lyster och skyddar bra. Luktar dessutom väldigt gott.

Små bitar kan man lägga i en burk med linolja och låta suga under lång tidd för att bli mättade. Sen är det bara att torka av med en trasa och låta lufttorka. Tänk på att trasor med linolja kan självantända så dränk dem i vatten om du tänkt slänga dem i soporna.

Rå linolja om du inte har bråttom med att det ska torka, annars kokt linolja som torkar betydligt fortare.

Nu vill vi se lite bilder på dina alster!   :)

Sjaunja

  • Inlägg: 5688
    • -
SV: Smycken i trä
« Svar #2 skrivet: 03 jun-14 kl 17:25 »
Håller med Vitis om linolja. Vill du ha sammetslena smycken så använd våtslippapper i samband med oljningen. Då får du bort fiberresningen.

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
SV: Smycken i trä
« Svar #3 skrivet: 03 jun-14 kl 21:54 »
Annars kan du tälja smyckena för att få lite karaktär! Fast de kanske blir svårsålda då för jag har märkt att den moderna människan är sjukligt rädd för stickor. Det räcker med att de ser en fas på en träbit för att de ska bli rädda även fast man kan gnugga den mot huden i 20 år utan att få en sticka...
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

Solhjorten

  • Inlägg: 5
    • Östergötland
SV: Smycken i trä
« Svar #4 skrivet: 04 jun-14 kl 09:07 »
Tack för svaren! Kände på mig att linolja skulle vara ett bra alternativ.
Ska leta upp ett ställe i stan som säljer linolja

Mina smycken är i dagsläget väldigt enkla. Men tydligen tillräckligt intressanta då jag redan har fått en såld.  ???
Efterhand som jag lär mig så blir smyckena säkerligen bättre och lite mer avancerade.
Gör dem antingen i trä eller i ben från döda djur jag hittat i skogen.

Bjarka-runa ristad i björk.


Gjord av ben från älg

lichiplommon

  • Inlägg: 545
    • Hälsingland
SV: Smycken i trä
« Svar #5 skrivet: 04 jun-14 kl 10:58 »
linolja är ju jättebra. men det finns även andra oljor som kinesisk 'tungolja' (en nöt) som är mer vattenavisande.
lack är heller inte per automatik gjord av kemikalier.  schellack är en 'naturprodukt'
lavendelolja används i en del lackblandningar och doftar ljuvligt.
man kan bland i hartser för att få en annan finish .....
linolja är förresten inte så bra (beskt) om man gör nåt som kommer i beröring med mat eller om det är ett smycke som ett barn ibland stoppar i munnen, då är vallmoolja bättre.
propolis och bivax kan ingå.....
om du vill undvika slippapper vars rester slöar ner verktygen i fall man vill rätta nåt efter slipningen kan man använda 'sicklingar' - små metall palttor i olika former som man skrapa med. det blir en fin yta som sedan kan slipas med torkad jättefräken  som sista slipmedel. det blir jätte mjukt.


Solhjorten

  • Inlägg: 5
    • Östergötland
SV: Smycken i trä
« Svar #6 skrivet: 08 jun-14 kl 21:03 »
Har införskaffat mig linolja och tycker det blir en himla skillnad. Utseendet och kvaliteten blir helt klart bättre.
Låter smyckena ligga och suga åt sig av oljan. Sedan hänger jag upp dem för att torka.

Ett exempel:

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
SV: Smycken i trä
« Svar #7 skrivet: 08 jun-14 kl 21:41 »
Ja linolja är bra till mycket och fungerar bra i kontakt med huden. Vissa billiga linoljeprodukter lär ha en sickativtillsats som innehåller tungmetaller men ren linolja eller linoljefernissa går ju att äta till och med. Ryssarna använde linolja som matolja förr.

Om du kommer på att börja tillverka pluggar för töjda piercingar kan det möjligen ställas andra krav på ytbehandlingen. Jag har sett vissa påståenden om att en linoljebehandlad träyta skulle vara litet för klibbig och porös för att fungera riktigt bra när folk töjer öronen eller underläppen........ men jag sysslar inte med sådant och har inga hål i kroppen utom de medfödda så det där är bara en osäker hörsägen i andra och tredje hand.
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.

Quercus

  • Inlägg: 518
  • Jag blir aldrig yngre än vad jag är idag
    • Skåne
SV: Smycken i trä
« Svar #8 skrivet: 09 jun-14 kl 23:06 »
Glöm inte bivax! Värm upp linolja och i med bivax 50/50 blandning. Blir en fin lyster och luktar gott.
Glad ateist med stort "back to nature" intresse - jakt, fiske, snickeri, biodling...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

647 gäster, 2 användare
Nataks, Petter B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser