Pytte till nykläckt?

Startat av Tösen, 02 Maj-14 kl 14:32

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tösen

Går det bra att ge pytte foder till nyckläckt hönskyckling? och varva med lite kokt ägg och annat gott? Har nämligen pytte hemma till vaktlarna och de är ju små fina pellets till en liten pycklis tänkte jag? :)
Det blir vad du gör det till!

Azoo-Lina

Pytte är egentligen tänkt för Kalkonkycklingar  och innehåller lite mer protein än kyckling start. Det är OK att ge till kycklingar men jag skulle undvika att ge ytterligare protein i for av tex äggula.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

537 Gäster, 0 användare