Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Äckliga kryp i hallonen  (läst 6245 gånger)

Kicki87

  • Gäst
Äckliga kryp i hallonen
« skrivet: 14 mar-07 kl 10:43 »
Visserligen protein  ;D men jag vill inte äta insekter.. vi har jättegoda hallon men de är fulla av småkryp.. hur blir man av med dom? eller åtminstonde minska ner dom i antalet.. köpta hallon är inte lika goda som dom man plockar själv :)

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Äckliga kryp i hallonen
« Svar #1 skrivet: 14 mar-07 kl 13:03 »
Peta bort dem.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Gryning

  • Inlägg: 1085
    • Mirandas have
Re:Äckliga kryp i hallonen
« Svar #2 skrivet: 14 mar-07 kl 16:21 »
Är det "hallonmask" (och det är det väl om det är ljusa larver som sitter på/i bären) så har jag fått läram ig att man ska gå ut tidiga morgnar när hallonen blommar med en spann vatten med lite diskmedel i (tar bort ytspänningen). Så tar man hallonplantorna en och en och skakar dem över spannen. Då ramlar hallonmaskarnas mammor skalbaggarna ner i vattnet! De är svarta och kanske 3-4 mm (minns inte så noga). Det här gör man många morgnar under blomningen, och så minimerar man maskangreppen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

851 gäster, 1 användare
Robin Andersson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser