Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  korsningsrisk gurkväxter  (läst 2652 gånger)

vicky-g

  • Inlägg: 371
    • Västmanland
korsningsrisk gurkväxter
« skrivet: 15 apr-14 kl 14:40 »
Någon här som är bra på korsningsrisker på gurkväxter. Har vanlig gurka, Cucumis sativus, både vanlig och parthenocarp (bara honblommor). Om jag förstått det rätt bör de inte odlas nära varandra eftersom den parthenocarpa inte ska bli befruktad (har för mig att den kan bli besk? Eller så var det någon annan anledning).

Så den ena får växa på balkongen och den andra ute.

Men så kommer jag även att odla Djungelgurka, Melothria scabra. Den borde väll inte kunna korsa sig med Cucumis sativus? Kan jag odla den på balkongen utan att riskera att min gurka blir pollinerad?

Melongurka, Cucumis x melo... korsning mellan gurka och melon? Kan den korsa sig med de ovanstående?

Den sista raringen är Anguriagurka, Cucumis anguria. Korsningsrisk?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

724 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser