Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  rengörning av glaskeramikhäll  (läst 1117 gånger)

Engatorpet

  • Inlägg: 36
    • Skåne
rengörning av glaskeramikhäll
« skrivet: 13 apr-14 kl 14:24 »
Hur rengör ni glaskeramikhäll på spisen, har snart slut på kemikaliemedlet som följde med köpet.
Bor på klassisk skånegård med gotlandsfår, linderödsgris ,åsbohöns, Svensk gul anka, skånegäss o en massa bi.
Odlar en massa grönsaker o grejar i största allmänhet. "Gör det du tror på o tro på det du gör"  Livet går inte i repris.

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: rengörning av glaskeramikhäll
« Svar #1 skrivet: 13 apr-14 kl 14:58 »
skrapar efter matlagning rent med rakbladsskrapa eller vad den kan heta, som är avsedd förr glashällar. Efter skrapning så torkar jag hällen med disktrasa med lite diskmedel i och torkar/gnuggar torrt med en frottehandduk.
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

623 gäster, 1 användare
von tratt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser