Hej fick för mig att flytta mitt trädgårdsland till förmån för husvagnen. Är det fel att börja köra med en jordfräs direkt eller ska man ta bort gräset först? Det har varit en gräsmatta där innan.
Jag rekommenderar kanske inte att flytta trädgårdsland bara sådär på en nyck, då det kan ta flera år innan ett trädgårdsland fungerar riktigt bra. Tänk kanske igenom en gång till? Finns problem med det nuvarande landet eller fungerar det bra? Ligger det bra ur odlingssynpunkt? Är den nya placeringen bättre? Sol, vind, värme, dränering etc? Hurdan är jorden där?
Om du nu ska starta ett nytt land:
Om gräsmattan är någorlunda välskött och inte har en massa ogräs, så kan du fräsa direkt (om det torkat upp tillräckligt). Om det är ogräs i gräsmattan så beror det på vilken sorts ogräs det är om de kommer ställa till besvär i ett trädgårdsland.