Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bakning  (läst 2314 gånger)

Kicki87

  • Gäst
Bakning
« skrivet: 07 mar-07 kl 10:51 »
Kan man byta ut hönsägg till ankägg om man ska baka? eller måste man ändra om receptet om man använder ankägg?

Skojarbråten

  • Inlägg: 821
Re:Bakning
« Svar #1 skrivet: 07 mar-07 kl 11:45 »
Ankägg är lysande att baka på! Är det inte väldigt små ägg, utan vanliga lite större, så får du halvera antalet ägg bara. :)
Antingen så finner vi en väg eller så gör vi en.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

702 gäster, 5 användare (1 dolda)
Biofilo, javill, Jano, Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser