Hönsnät

Startat av melongurka, 24 Okt-13 kl 18:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

melongurka

Hej på er!. Nu måste jag få utrett det här med nät till hönsgården. Vi har byggt klart utegården och nu skall nät på. Vad använder ni för nät, maskstorlek mm.  Man vill ju inte ha in något otyg. Samma nät kommer även att bli till taket.

Alexn72

putsnät alla dagar i veckan om det finns minsta risk för rovdjur

melongurka

Det är putsnät jag har letat efter och jämfört priser på. I dagsläget verkar lantbutiken vara billigast. 1600 för 100 meter med hemleveransen. När man tittar på olika byggen av hönsgårdar kan man bli lite förbryllad över alla olika nät som används men här skall det motas bort folk och fä. ;D

Alexn72

när jag kollade var biltema billigast

melongurka

Helt rätt vid närmare koll, Biltema och Bygg max tar samma pris och är billigast.

Vild

Citat från: melongurka skrivet 26 Okt-13 kl 09:00
Helt rätt vid närmare koll, Biltema och Bygg max tar samma pris och är billigast.
Vi köpte på Jula, det var billigast av dom vi kollade. :)

Magnus24

Byggmax/Biltema 1,0 x 25 m: 500kr/25m = 20kr/m
Jula L10xH1 m: 200kr/10m = 20kr/m
Lantbutiken: 1600kr/100m = 16kr/m

Någon länk till det nätet för 1600kr? Hittar inget när jag söker på putsnät på lantbutiken.se
Vill minnas att jag sett på ÖoB billigare än 20kr/m

Ovanstånde priser avrundade med 1kr uppåt för bättre läslighet.

melongurka

Fel av mig och rätt av er. Lantbutiken har inget putsnät och nu är nätet inköpt på Bygg Max och Magnus24 har helt rätt priser i sitt inlägg. Har nu börjat säkra nederdelen på hönsgården och hoppas bli klar innan vintern.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

937 Gäster, 2 användare
peter_63, Ljunghonung