Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Korsvirkesstuga som skall renoveras?  (läst 1523 gånger)

marconi

  • Gäst
Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« skrivet: 13 feb-07 kl 22:48 »
Hej,
har en korsvirkesstuga som har facken fyllda med tjocka grenar och sedan är detta putsat med lera/jord som kalkas 1-2 ggr per år.
Själva grunden är kalkstenar som stugan står på.

Min tanke var att ta bort allt ur facken och mura med gammalt tegel istället (har redan införskaffat tegel), isolering är inget nödvändigt då det finns en vedspis när vi är där. Eventuellt tänkte jag putsa den invändigt.

Vad det gäller grunden tänkte jag gräva ut inifrån och fylla upp med sand/grus/makadam och gjuta en grund inifrån som stugan skall stå på och sedan mura in kalkstenarna utifrån för syns skull. Eventuellt höja grunden lite med.

Idag så är det endast ett trägolv med 20-25cm ner till jorden utan dränering eller något annat.

I sig är det inget fel på stugan som står där idag men då det sen 2-3 år inte bor någon där så håller ler/jordutfyllnaden i väggarna att ramla av då fuktigheten har stigit när ingen eldar varje dag. Sedan hade teglet harmonierat mer med den andra stugan.

Bifogar en bild.

Tacksam för kommentarer!

marconi.....

Henrik Uddemar

  • Inlägg: 629
    • Gotland
Re:Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« Svar #1 skrivet: 13 feb-07 kl 23:36 »
Du har inte funderat på att spara tegelpannorna och bygga ett nytt hus istället? ;)

Känns som väldigt mycket jobb för att få ordning på huset på det viset...
Har det kulturhistoriska eller andra "mjuka" värden?
Är inte längre aktiv på Alternativ.
Nås på henrik.uddemar@gmail.com eller 0733-368438

Pastorn

  • Inlägg: 501
    • -
Re:Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« Svar #2 skrivet: 14 feb-07 kl 00:11 »
Jag tycker att det låter som en mycket bra idè!

undrar lite om grunden, hade du tänkt att gjuta en platta?
och i såfall hade du tänkt nån typ av stengolv istället?
om du tänkt dig trägolv kan jag bara varmt rekommendera lecakulor i botten och ett flytande trägolv direkt på lecan, har gjort så själv i min skånekåk med fint resultat. (se bara till att grunden är tät runtikring)

Fin kåk du har där annars!

marconi

  • Gäst
Re:Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« Svar #3 skrivet: 14 feb-07 kl 21:32 »
Jag kan väl säg att det finns vissa känslomässiga värden i stugan.
Har varit där sen barnsben, ärvt den av farmor och så ligger den helt underskönt.

Vad menar du [eskiLator] med flytande på leca, det låter intressant då jag bara skall gjuta under syllarna.

Någon kommentar!

marconi............

 

Pastorn

  • Inlägg: 501
    • -
Re:Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« Svar #4 skrivet: 15 feb-07 kl 00:49 »
ett flytande golv på leca fungerar såhär:

först får du ju gräva ut precis som du har tänkt, i skåne tycker vissa fackmän att 30 cm räcker för at få frostfritt, men jag har grävt ur ungefär en halvmeter.
kanske ett tunnt lager makadam i botten (5-10 cm?)sen häller du i en förfärlig massa lecakulor, det fina med detta är att det blir luftigt men välisolerat.
sen gäller det att kratta ut det hela för att få jämn nivå överallt.
nu är det dax att plocka fram golvfiskarna, (detta kräver att du ritat en nivålinje runt hela rummet/huset så att du har koll på i vilken nivå golvfiskarna ska ligga)
lägg ut golvfiskarna med lagom mellanrum där du vill ha dem så att deras ändar överallt tangerar den förhoppningsvis lodräta linjen som du ritat. fyll sedan på med mera leca tills de är så begravda att deras överkant är i samma nivå som lecan.
sedan är det bara att lägga ut  golvbrädorna direkt på lecan och skruva fast dem i golvfiskarna, se bara till att där är så packat som möjligt med leca under dem, och glöm inte några remsor foam på golvfiskarna för att motverka knirr och knarr när man kliver omkring.
är allt detta arbete nogrannt utfört har du ett golv som inte sitter förankrat någonstans, men som heller inte kan gå någonstans.
fördelarna med detta? du får ett väldigt bra isolerat golv, men även en luftig grund som kan andas bra,
eh.. om huset sätter sig av någon anledning påverkas i varjefall inte golvet ;)
tja, fråga gärna mer om det verkar obegripligt, jag är ganska trött just nu så det kan hända att jag formulerat mig konstigt här och där...

Pastorn

  • Inlägg: 501
    • -
Re:Korsvirkesstuga som skall renoveras?
« Svar #5 skrivet: 15 feb-07 kl 00:53 »
vill bara tillägga att jag tycker du är helt på rätt spår i dina renoveringsplaner, var ligger kåken förresten? själv bor jag i Eljaröd (tommelilla kommun)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

546 gäster, 2 användare (1 dolda)
nybyggarliv

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser