Vad är det här för växt? + En svamp i min kruka

Startat av michel021, 02 Jun-13 kl 19:19

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

michel021

Hej

Jag har några växter som jag undrar vad det är.
Ena är jordgubb och jag trodde att den som likna den också var jordgubbe fast en annan sort för jag hade frön till 3st olika jordgubbar men jag lär mig aldrig att skriva etiketter.
Ena är jag ganska säker på att de är ogräs men vill få det bekräftat innan jag tar bort den. Det är sista bilden jag tror e ogräs.

Bilderna var för stora så la upp dom här:
LÄNKTEXT
LÄNKTEXT
LÄNKTEXT
LÄNKTEXT
LÄNKTEXT
LÄNKTEXT

Nettus

Den sista ser ut som Sommargyllen, alltså ogräs.
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

michel021

Citat från: Nettus skrivet 03 Jun-13 kl 11:41
Den sista ser ut som Sommargyllen, alltså ogräs.


mm va ganska säker på att de var ogräs för den har jag sett förut. Känner du igen något annat eller har någon gissning?

Här är en till som kommit brevid jordgubbarna i 2st krukor. Det är så jobbigt att dom kommer vid jordgubbarna eftersom jag sått tre stycken olika och vet inte hur dom ska se ut men ja antar att alla bladen borde likna varandra

LÄNKTEXT

Nettus

Nä, jag är inte så hemma på trädgårdsväxter.
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

763 Gäster, 3 användare (1 Dolda)
Nataks, skräptanten