Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Jordgubbe tid (från frö till frukt)  (läst 1238 gånger)

michel021

  • Inlägg: 33
    • Västmanland
Jordgubbe tid (från frö till frukt)
« skrivet: 30 apr-13 kl 16:46 »
Hej

Jag köpte jordgubbsfrön för nästan 1månad sen men dom har precis kommit upp och är alltså inte ens 1cm höga. Kommer jag hinna få jordgubbar det här året och isf när?
Annars får jag väl köpa plantor i år igen. Finns det nått sätt att få fröna att gro snabbare för det tog sjukt lång tid jämnfört med grönsaker

javill

  • Inlägg: 11672
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Jordgubbe tid (från frö till frukt)
« Svar #1 skrivet: 08 maj-13 kl 11:05 »
Någon större skörd på frösådda jordgubbsplantor kan du nog inte räkna med första året. Groningstider för olika fröer varierar mycket. Det brukar stå på fröpåsen.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

451 gäster, 5 användare
eriksjos, Anders Flix, Ollefund, Aquamaja, Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Åter är en tidsskrift som är tidlös. Ett 5 år gammalt nummer är lika användbart nu som när den kom ut.
Jag har haft väldigt mycket nytta och har fortfarande av tidningen.
/Per

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser