Hur får jag rent mitt våffeljärn?

Startat av Lycka, 12 Apr-13 kl 14:03

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lycka

Min man gräddade och öppnade för tidigt, med påföljd att våffl. delade på sig.
Sitter som berg både i övre och nedre laggen.
Vi har jobbat som 17ón med att få det rent.
Går inte.
Åvikens dubbel ska jag behöva kasta det ??
tips ??
Hedemorahöns

vindensbonig

Nä fram med en ren stålborste  så bord det funka .

vindensbonig

Annars så brukar det finnas såna där mässings borstar i affärer har ja sett. Borde funka det med .

javill

Är det inte någon slags beläggning på våffeljärnet? Det är det på mitt Åviken dubbla. Jag hade provat att hälla på så mycket vatten med diskmedel i, som det går utan att det rinner över. Sen stängt järnet och låtit det stå över natten och hälla av vattnet och skrubba rent med diskborste. OBS ingen kontakt i och häll av vattnet försiktigt.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Lena i Fjollträsk

Här hade jag tagit till den svarta arbetskraften  Jag bara ställer ner kokkärl och likande som inte går att få rena. Det inte fröken hund får rent, finns inte  ;D

Fanny

Eller om du inte vill hälla vatten i elprylar, blöt en disktrasa ordentligt och kläm den i våffeljärnet och låt stå. Då kommer vattnet åt ovansidan också :)
Saker med (giftiga) nonstick-beläggningar vill du ju inte skrapa i med stålull etc.

vindensbonig

Citat från: Lena i Fjollträsk skrivet 12 Apr-13 kl 15:30
Här hade jag tagit till den svarta arbetskraften  Jag bara ställer ner kokkärl och likande som inte går att få rena. Det inte fröken hund får rent, finns inte  ;D
Du har inte fått det fastbränt hör ja :)

Lycka

JA INTE KAN MAN ANVÄNDA STÅLBORSTE.
DÅ FÖRSTÖR JAG BELÄGGNINGEN NON STICK ELLER LIKNANDE:
SKA PROVA M BLÖT DISKTRASA.
Hedemorahöns

vindensbonig

Citat från: Lycka skrivet 12 Apr-13 kl 17:54
JA INTE KAN MAN ANVÄNDA STÅLBORSTE.
SKA PROVA M BLÖT DISKTRASA.
Klart man kan om det är avlagringar .

olof

Jag hade provat grädda en vettextrasa med uppblött kristallsoda (natriumkarbonat). Det behöver inte bli varmare än ca 80ºC för att kristallsodans tvättande egenskaper ska komma till sin rätt, så det ska inte fräsa.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

504 Gäster, 1 användare
Björnliden