Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vattenpumpen går nästan hela tiden brinsea 190 ex  (läst 1746 gånger)

Lars-Göran

  • Inlägg: 740
  • Torup
    • Halland
vattenpumpen går nästan hela tiden brinsea 190 ex
« skrivet: 12 apr-13 kl 06:43 »
Vi har nu startat vår kläckmaskin.
Problemet är att vattenpumpen går 99 sekunder av 100.4-5 gånger sedan kan den hålla upp ett par minuter om man har tur.Är detta normalt?????.
Jag tycker det verkar jättekonstigt och jävligt jobbigt.
Vi har bara ett fack av fyra fyllda ,när maskinen är full kommer pumpen att explodera då för då lär den väl aldrig vara still.
Vi skulle satt maskinen i källaren !

Lars
Fåraherde på "fritiden"  55 blandrastackor

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: vattenpumpen går nästan hela tiden brinsea 190 ex
« Svar #1 skrivet: 12 apr-13 kl 07:23 »
Det beror både på fuktigheten i rummet där den står, vad du ställt fuktigheten på i kläckaren och om du precis justerat upp fuktigheten och om kläckaren är nystartad. Men kolla för säkerhets skull att den matar fram vatten i slangen när den går så det inte är en luftbubbla som satt stopp eller den läcker in luft in insugssidan.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

508 gäster, 1 användare
Be

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser