Skånegäss och ruvning

Startat av mosesmia, 28 Dec-12 kl 20:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mosesmia

Jag och mina gäss kommer inte riktigt överens när vi kommer till ruvningen.
Jag har 2 honor och första året lade de äggen i var sitt rede och ruvade så fint, den ena fick inga ungar medans den andra ruvade på 4 ägg och alla kläcktes.
Andra året skulle dom båda ha redet vars hon som ruvade fram 4 året innan låg. Där lade de alla ägg och låg sedan och slogs.

Vi prövade flytta på ägg till andra redet, flyttade till slut en hona till andra redet, flyttade varma ägg + en hona, stängde in en hona i det andra redet men det slutade alltid med att honan vi flyttade på lämnade äggen. Så tillslut låg de tillbaka i samma rede. De slutade med att de ruvade fram 3 st gässlingar, men det var mycket slagsmål och många trasiga ägg.

Hur gör man???? Till saken hör att vi har 4 olika reden och de är endast 2 honor. Ska jag göra det redet de föredrar större med en skiljevägg eller??

Kloka råd mottages, eller ska det vara så här?
Bor på landet med våra Lappgetter, Värmlandsfår, Fjällnäsfår, Bin och några kaniner.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

435 Gäster, 0 användare