Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Kärvande mässingskran.  (läst 1992 gånger)

RåBjarK

  • Inlägg: 27
    • Östergötland
    • RoBjarK Järnsmide
Kärvande mässingskran.
« skrivet: 10 nov-12 kl 15:23 »
Mässingskranen har kärvat fast på en varmvattentank jag hittat.

Något smart råd hur man lossar den?

Själva handgreppet är litet och har en hylsa av trä så jag är rädd att spräcka trät med en hävstång t.ex. skiftnyckel, och vill inte skada mässingen med t.ex. polygrip. 
Utvecklande bakåtsträvare.
En stabo som klättrar runt i stadsdjungeln men har hjärtat i havet - skogen - berget.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14133
    • Medelpad
SV: Kärvande mässingskran.
« Svar #1 skrivet: 10 nov-12 kl 20:12 »
Är det en s k kikkran som man vrider 1/4 varv för att öppna respektive stänga? Då sitter det förmodligen en mutter mitt emot handtaget, eventuellt låst med en saxpinne eller något sånt. Lossa den, skruva ut den så att muttern skyddar de yttersta gängvarven och knacka försiktigt på den för att se om du får kiken (den vridbara delen) att krypa ut åt andra hållet.

Om det inte ser ut som jag beskriver, kan du lägga upp en bild på kranen?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

610 gäster, 2 användare (1 dolda)
LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser