Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Foder på vintern  (läst 1063 gånger)

hönslena

  • Inlägg: 10
    • Finland
Foder på vintern
« skrivet: 19 okt-12 kl 15:34 »
Ska man fortsätta ge värpfoder hela vintern fastän hönsen tar värppaus? Har också allfoder och vanligt havre som jag tänkte varva med men undrar om man alls ska stimulera värpningen vintertid?

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Foder på vintern
« Svar #1 skrivet: 19 okt-12 kl 15:40 »
Har du unghöns som börjat värpa under sensommaren eller hösten, så kommer de att värpa över vintern, om det är rimligt ljust och varmt. Det har inget med drivning att göra, det är deras naturliga värpcykel. Om du har höns som värper så behöver de få bra foder med tillräckligt av de essentiella aminosyrorna.

Om alla höns är äldre, eller så unga att de inte börjat värpa, då är allfoder kompletterat med spannmål  bra foder.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

580 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Vilken underbar inspiration!
/Anneli Ullergård

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser