Hjälp, vad skall jag göra med mina syrade burkar?

Startat av Paradisgården, 02 Okt-12 kl 21:56

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Paradisgården

Har syrat mina första grönsaker och nu höll burkarna i skafferiet på att explodera typ... Syrade i ett större kärl och lade sedan över i lagom stora burkar (typ gurkburkar) och ställde i skafferiet. Nu har de alltså fortsatt jäsa... Hur gör man egentligen när man är nöjd med smaken och vill förvara det...?
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.

TheoA

Ställer dem svalt. Vi ställde dem i källaren där det är 8-10 grader.
Bor i sörmland med min familj och 130 kor, både kött- och mjölkkor, 25 höns, 2 katter, 10 vaktlar, och 3 akvarium.

Paradisgården

Jo, de står ju svalt i skafferiet. Trodde det skulle avta då, men det började ju liksom om när jag la över det i andra burkar..
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.

kurt

Meningen är väl att de skall ha jäst färdigt i det stora kärlet, så att det inte skall finnas så mycket socker kvar när de hälls över på mindre burkar. Men de bör ändå stå ganska svalt sedan, och vid temperaturer under +10 grader borde det inte växa så att det exploderar!

Jämför med öljäsning!

Paradisgården

Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

3 371 Gäster, 1 användare
Nataks