Inlandsis i kylen

Startat av Hallstrom, 03 Sep-12 kl 17:54

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Hallstrom

Längst in i mitt kylskåp växer en glaciär som sakta väller fram och slukar mina glasburkar med fruktkonserver.
Vad kan det bero på? Kylskåp ska man väl inte behöva frosta av?  ???

sydtobak

Citat från: Hallstrom skrivet 03 Sep-12 kl 17:54
Vad kan det bero på? Kylskåp ska man väl inte behöva frosta av?  ???
Jo!
Min bästa ägodel är min vedspis!

betsla

Citat från: Hallstrom skrivet 03 Sep-12 kl 17:54
Kylskåp ska man väl inte behöva frosta av?  ???

Som sagt, jo... det behöver man göra. Såvida det inte är nåt modernt tjohej som avfrostar sig själv.
70-talist som bor på vischan i Jämtland med sambo, 3 barn, 1 katt, 13 Åsenfår (genbank 1338 och MV3) och ett gäng höns - hedemora, brun leghorn, dv wyandotte, cream legbar och wyandotte samt lite araucanakorsningar och diverse andra korsningar.

sɹǝpuɐ

Kan också vara något modärnt tjosan där hålet för vatten har blivit igentäppt. En liten pinne och peta med kan fixa det. Men kanske glaciären måste bort först?

torbjorn

När det är ovanligt fuktigt väder långa perioder så händer det att självavfrostande kylskåp misslyckas med avfrostningen och sen får man is som växer till mer och mer.  Det brukar bli ännu värre om man ställer varor så de ligger an mot kylskåpets bakvägg, se till att det är minst någon cm fritt utrymme där så ökar chansen att självavfrostningen fungerar som den ska.

Malines här igen

Kan vara glapp i dörren oxå, så att den inte är riktigt tät. Då bildas det glaciärer på nolltid.

Vitis

Citat från: Malines här igen skrivet 03 Sep-12 kl 23:53
Kan vara glapp i dörren oxå, så att den inte är riktigt tät. Då bildas det glaciärer på nolltid.

Exakt! Kolla så att dörren inte är skev och att tätningslisten inte är skadad eller deformerad.

Om det läcker in fuktig sommarluft hela tiden så kommer kylskåpet att fungera som en luftavfuktare. Dessutom drar det extra energi.

Hallstrom

Jasså där ser man!
Tack för svaren  :)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

593 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
EdithF