Julgodis för hönsen

Startat av Vitryss, 18 Dec-06 kl 11:48

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

När du ska ge dina höns nåt riktigt smarrigt, vad blir det då?

asta
4 (14.3%)
is
3 (10.7%)
ussin
2 (7.1%)
stbitar
4 (14.3%)
isk
0 (0%)
anan
1 (3.6%)
ajs
8 (28.6%)
..annat
6 (21.4%)

Antal personer som röstat: 22

Vitryss

Ja, vad slinker helst ned?
Har du kryssat i alternativ 8 "...annat", berätta gärna vad det är!

Anna Ho

Jag sätter in en liten gran i hönshuset och hänger i fröklockor, såna man egentligen har till undulater mm. Eller fröstänger som egentligen är till gnagare.

Spagetti står oxå högt på önskelistan och räkskal.......... :-\
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

Vitryss

Okay, då blir det väl till att äta räkor på julafton. Granriset jag la in igår var uppskattat att picka på!

Frances

Har torkat brännäslor som växte på fel ställe.........
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

git

Jul gröt får dom alla på julaftons kväll både höns katt och hundar.
Sjuhäradsbygden
våra djur är svenka lantraser, Blandhöns,Gammalsvensk dvärghöna, Bondkatter, Drever,Västgötaspets, Rödkullor. Häst,barnkanin och akvariefiskarna  Finns också förutom oss gårdsfolk

christine

Brödbitar, keso, youghurt, salladsblad, vindruvor, ananas, melon osv.

Får grismat från affären och där finns en del att ge till hönsen. Dom är ju allätare så det mesta äter dom med förtjusning. ;D

De blev helt saliga en gång när jag fick hem kräftstjärtar att det var en fröjd att se.
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

327 Gäster, 1 användare (1 Dolda)