Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  gäss litteratur  (läst 1540 gånger)

petris

  • Inlägg: 95
    • Västergötland
    • Tuppochtomat
gäss litteratur
« skrivet: 06 aug-12 kl 20:26 »
Finns det några bra böcker som handlar om gäss och deras skötsel? Har läst Höns,ankor och gäss av Ronny O men det känns som att den mest fokuserar på höns även om det står en hel del matnyttig i den.

Men finns det fler?
www.tuppochtomat.wordpress.com min blogg om natur, miljö och odling

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: gäss litteratur
« Svar #1 skrivet: 07 aug-12 kl 08:14 »
Gåsskötsel
En etnologiskstudie med särskild hänsyn till Skånska förhållanden

Av Kurt Genrup

Min är utgiven 1975 och den innehåller en hel del. Går kanske att hitta på något antikvariat?
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

 

Forsnäs Hemman

  • Inlägg: 95
  • Har 5 lantraser & en ätbar, härdig trädgård
    • Lappland
    • Forsnäs Hemman
SV: gäss litteratur
« Svar #2 skrivet: 07 aug-12 kl 08:46 »
Josefin Lärn-Nilsson har skrivit en bok som heter "Gäss" från 1978. ISBN 91-36-01129-0
Det är jättebra och jag  lärde mig dessutom en hel del som också gäller ankor. Jag köpte min på ett antikvariat, men den finns att fjärrlåna på biblioteket.

Hon skrev också en bok år 1996 som heter "Gåsen-gudarnas fågel".  Det innehåller ungefär samma kunskaper som den tidigare, plus en del roliga och intressanta fakta om gåsens långa historia, folktro kring gäss och annat spännande. Den finns att köpa på bokus.

AJ på Forsnäs Hemman   
Vi bygger upp en modern gård med respekt för djur, natur och människor. Vi bor i Lappland.
Vi har Lappgetter, Ölandshöns, Blekingeankor, Ölandsgäss&  Gotlandskaniner i genbank. Vi odlar med naturlig dynamik och skapar en ätbar, härdig trädgård.
Hemsida: http://forsnashemman.blogspot.se


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

528 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Höjdpunkt när tidningen kommer, väldigt bra tidning
/Jenny

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser