Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälppppp!  (läst 1278 gånger)

baggen79

  • Inlägg: 57
  • Hedemorahöns
    • Södermanland
Hjälppppp!
« skrivet: 01 jul-12 kl 22:52 »
Har ett par italienska gäss som nu får gässlingar.
Men fick chock å såg gås karn lyfta upp ena gässlingen med näbben å såg att näbben var knäckt å dunet på huvudet var halvt kalt. Hjälp vad ska jag göra tänk om han har ihjäl alla gässlingar , är det vanligt?
Kan man ha paret ihop med gässlingarna? Hur ska jag göra med mat och vatten till gässlingarna? Ska jag lägga en skål med mat och en vattenautomat intill boet inne eller kommer hon ta ut ungarna när alla har kläckts å går ut och äter + dricker ute. Hur gör ni?
Sambo och två kära barn. 13 st Hedemorahöns, 1 tupp, tre Bronce kalkoner, tre Myskankor, två  italienska gäss och två söta bondkatter.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

543 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser