Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur mycket är egentligen ekologiskt?  (läst 3695 gånger)

Annalenahofling

  • Gäst
Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« skrivet: 15 jun-12 kl 07:10 »
Jag vaknade här i morse tidigt med en stor fundering i huvudet och tänkte hur ska jag kunna få veta svaret. Detta borde vara rätt ställe att få ett bra svar på.
Jag undrar nämligen hur mycket som egentligen är ekologiskt i de vi handlar i mataffären när ett klädesplagg endast behöver innehålla 10% eko.bommull för att få klassas som en ekologisk vara.

(Jag odlar grönskaer men har aldirg haft möjlighet att odla så att de räckt ett år, nu har jag de. Men hinner inte med de i år, de får bli till nästa år.)

Grönalisa

  • Inlägg: 25
  • Vänd ansiktet mot solen så ser du inte skuggorna
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #1 skrivet: 21 jun-12 kl 10:08 »
För att matvaror ska få kallas ekologiska i Sverige ska de innehålla ett minimum av 95% ekologiskt ursprung. Jag är inte säker på att du har rätt när det gäller kläder, "Ecomix" är till exempel en blandning av 50% ekologisk och 50% annat, jag har svårt att tro att endast 10% ekologiskt innehåll i tyg skulle få namnges som ekologiska. Kan vara värt att kolla upp närmare. Maten är dock glasklar, inte mindre än 95%!
Trädgårdsmästare, Ört- och näringsterapeut med smak för det egenodlade och en stor kärlek till allt vad moderjord skapat!

Annalenahofling

  • Gäst
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #2 skrivet: 22 jun-12 kl 06:38 »
Tack för svaret de känns i varje fall betydligt bättre. Jo kolla upp de med kläder de är HM som är gransat och deras verksamhet, jag har gått sömnadsline i tre år samt en extra sömnadsutbildning på gotland detta var vad vi fick veta när vi hade teori inom sömnadsindustrin så jag skulle tro att de är rätt.
Annars så är de ju ett stort misstag från kursen, betygen och skolan. Men kolla gärna upp de skulle vara av stort intresse för mig att veta.

När vi fick se på bildspelet och höra dem tala dom som hade jobbat i en sådan anläggning då ville man bara gå ut ur salen där vi alla satt. Dom hade vanliga kläder inga skyddskläder, inga stövlar eller skor. Dom trampade i tunnor för att färga våra kläder (de var just jeans och skinn som de handlade om då under kursen) såren var från fötterna upp till knäna och dom som hade jobbat visst antal år (minns inte hur länge) kunde inte gå riktigt än.
Vi har själv haft dessa medel som använd i dag i sverige, men de är så länge sedan. De är klassat som livsfarligt ämne och får inte användas alls inom europa längre men i dessa länder spelar de ju ingen roll. Varför? Är dom mindre värda än oss de kan inte jag förstå hur kemiska ämnen som är förbjudna i vissa delar kan få användas på andra platser på våran jord.
Men de som har blivigt "bättre" är ju bomulls odlingen (om man kan kalla de för bättre). Dom intervuade en kille som jobbade där han var i 20 års åldern, han berättade att hans farfar jobbat där tills hand avled, pappan lika så. Och han skulle gå samma väg till mötes. Ett jobb behöver man för att leva men de som denna kille tyckte var bra, han har fått en möjlighet eftersom att de nu är krav från högre uppsatta att alla på en bomulls odling måste använda mask vid besprutnings skedet.
Dom går alltså med soma bara ben och använder en (lik röjsåg fast med medel i som sprutas ut på bomullen) för att insäkter inte skall kunna äta upp bomullen.
Du förstår att jorden är rikedom, tänk om människorna skulle få en plätt jord och få odla grönsaker för husbehov i stället för dessa bomulls odlingar så skulle dödligheten minska radikalt, dom skulle inte beöhba vara undernärda. Och vi pratar mycket om att de finns inte vatten så att de räcker, men hur mycket vatten måste vi vattna bommulsodlingarna med? Tänk om vi skulle få dricka av de och inte göra allt till en industri.
Vi tänker bara på pengar, pengar pengar vart har vårat vett tagit vägen? Är de inte viktigare att vi mår bra djur och människor och växtligheten?
Varför förstör vi så mycket bara för så lite egentligen? Hur många dör bara för att vi här ska kunna ha på oss nya kläder, köpa inredning prylar, byta mode kläder efter sesong?
Vi anser att vi är låg avlönade när vi har en brutto på 20 000kr ja visst men de är ju staten och medier som anser vad vi människor "måste ha" behöver vi allt?

De finns så mycket som vi inte behöver och som vi ändå använer i onödan i stället för att tänka troligen bara för att de är enkelt.  Jag påstår inte att jag är någon som inte följer med strömmen i allt detta. Jag blir bara så irriterad på att de får vara på det här sättet och klädindustrin just den blir ju gransad ofta men vad händer? De rinner ut i sanden precis som så mycket annat bara för att de ger så mycket pengar åt dem som redan är rik och dom vill inte jämna ut klyftan. Dom vill ha den stora klippan för att veta att vissa männiksor skall vara längst ner och andra högst upp.
Var de inte ett jämnställt sammhälle som så månaga säger att dom strävar emot?

Du får ursäkta min text att jag låter irriterad och de är jag men absolut inte mot dig utan mot hela upplägget i våran värld. Jag skall säga att de skall bli så otroligt skönt att kunna få till allt med gården få odla och ha djurhållning och veta att de man stoppar i sig har haft de bra. Skötts utan E-medel och fått ett natrurligt gott liv :) Så att man kan se den stora skillnaden, jag tror att många av våra sjukdommar kommer från allt som vi här i maten och från kläder. Medel som vi människor har skapat men som vi inte vet följderna av.
Jag är nyfiken på resultatet från gården när man kommit i gång, om värken försvinner om den positiva andan hägrar mera än den neggativa. Samt om kroppen ställer om sig och inte går upp och ner som en jojo trots att man varje sig äter mera eller mindre under en period. Men man kan gå upp 5 kg utan anldening och tvärt om . Varför? De tycker jag ska bli intressant. Om de är som jag tänkt mig, och stressen i vardagen försvinner ju också när man får komma ut till tystnaden.
Det är någon som jag är stort behov av tystnad och lugn och de tror jag att många människor behöver för att kunna andas och slappna av.

De vart lite mycket av allting detta inlägg men ja de blir som de blir, ibland måste man få ur sig.

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #3 skrivet: 22 jun-12 kl 20:38 »
Enligt boken "Matens pris" (Malin Olofsson & Daniel Öhman) så är ca 4% av den mat som konsumeras i Sverige ekologisk (eller klassas i alla fal som sådan, värdet borde dock vara högre än 4% eftersom den skologiska maten är dyrare). Informationen skall finnas i SCB:s Livsmedelsförsäljningsstatistik

christinag

  • Inlägg: 1912
  • Täljstenfantast
    • Västmanland
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #4 skrivet: 02 jul-12 kl 23:34 »
Ja bomull och jeansfärgning och sådant är ju hemska grejor vad det gäller miljö- och hälsohänsyn. Men maten tror jag är ekologisk oftare än vad som står. Många små odlare i olika länder har inte råd med ansökningarna och certifieringarna. Ekologisk kan odlingen vara ändå!

MvH
Christina G
Demokrati: 2 vargar och 1 lamm röstar om lunchmenyn.
Frihet: Ett väl beväpnat lamm opponerar sig mot omröstningen.

Nina W

  • Inlägg: 4114
    • Värmland
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #5 skrivet: 03 jul-12 kl 01:08 »
Jag ønskar det vore førbjudet att importera varor som ær producerade på ett sætt som ær førbjudet i Sverige. Alltså om det anvænts gifter som inte ær tillåtna hær, eller om det leder till miljøførstøring ændå. Och allt allt skulle vara fair traide! Tycker att Sverige kør med dubbelmoral. Men de fattiga lænderna har i allt høgre grad erøvrat tekniksa kunskaper och håller på att konkurrera ut svensk produktion mer och mer. Det leder till arbetsløshet hær och fattigdom -æn om inte lika djup fattigdom som i till ex Indien... Æn finns ju soc! Jag hoppas fler och fler kommer att bli intresserade av att odla egen mat -om inte annat så før att dom behøver det. Nu svarade jag inte på din fråga, kom ifrån æmnet, men det gør kanske inte så mycket!

tench

  • Inlägg: 764
    • -
    • Solrot
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #6 skrivet: 18 jul-12 kl 18:35 »
Det beror väl på vilka regelverk de följer. Det är nog där du får börja.
Är det KRAV-kött så läser du KRAVs regler för ekologisk köttproduktion.
En pragmatiskt lagd trädgårdsmästare, natur- och datatekniksromantiker med drömmar om framtida yrkesodling.
Skriver om natur, grönsaksodling m.m. på http://solrot.se
Må gott \o/

christinag

  • Inlägg: 1912
  • Täljstenfantast
    • Västmanland
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #7 skrivet: 19 jul-12 kl 01:58 »
Senaste "ekologiska" lurendrejeriet: Svenska blåbär plockade här, skickade till Polen för packning och processning, sedan levererade till Sverige som små piller med "antioxidanter". Hur miljövänligt och ekologiskt är det, jämfört med att vi går direkt ut i skogen och plockar några färska bär själva?

MvH
Christina G
Demokrati: 2 vargar och 1 lamm röstar om lunchmenyn.
Frihet: Ett väl beväpnat lamm opponerar sig mot omröstningen.

johe71

  • Inlägg: 1975
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #8 skrivet: 19 jul-12 kl 07:22 »
Hur miljövänligt och ekologiskt är det, jämfört med att vi går direkt ut i skogen och plockar några färska bär själva?

att en miljon stockholmare tar sin bil ut till en skog där de kan plocka blåbär känns inte heller speciellt miljövänligt...

Strajder

  • Inlägg: 762
    • Aspegården
SV: Hur mycket är egentligen ekologiskt?
« Svar #9 skrivet: 19 jul-12 kl 09:39 »
Att skilja på begreppen så att det blir rätt i debatten kan vara en början - "miljövänligt" i största allmänhet är nog det alla menar men sedan använder man ord som reserverats för att användas för speciella ändamål:

Ekologisk mat - regleras och kontrolleras inom EU, se http://www.slv.se/grupp1/Markning-av-mat/Ekologisk-mat/
Certifierad ekologisk produktion - se jordbruksverkets hemsida (http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/odling/ekologiskodling/reglerochcertifiering/certifieradekologiskproduktion.106.510b667f12d3729f91d80008097.html)
Närproducerat - finns två definitioner: Bondens Marknad anser att det är 250 km som gräns medan andra har en mer flytande gräns
Småskaligt - Enligt EU företag med mindre än 50 anställda

När vi använder orden ovan i debatt med myndigheter och makthavare så blir ibland tokigt. Går man in i en debatt där man vill främja små lokala jordbruk så kanske kravet på småskaligt istället skulle vara krav på stöd till mikroföretag (enligt EU företag med mindre än 10 anställda)!!!



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

586 gäster, 1 användare
skogaliten

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser