Foderautomat som är mussäker

Startat av The Poacher, 18 Maj-12 kl 09:49

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

The Poacher

Såg den här för ett tag sedan när mina höns var ett tankeprojekt och lyckades hitta den nu igen när hönsen är ett faktum.

Smart grej, skyddar mot regn, möss osv. Lite pill att bygga men sånt är ju kul!

http://www.woodworkingcorner.com/feeder.php

Video på samma upplägg:
Chicken Treadle Feeder.3gp

Azoo-Lina

Jag har tittat på sådan. Vill man inte bygga själv så finns det färdiga att köpa bla från england. Inte precis jättebilliga men då de är i galvad plåt så håller de förmodligen rätt länge  ;)
http://www.solwayfeeders.com/products/galvanised-metal-treadle-feeder-10kg-psf0041-c396.html

Fördelen med den lösningen är att hönsen inte får luckan i huvudet då den öppnas neråt  :D
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

tobiaslindberg

Frågan är om den är säker för stora råttor? :)

Azoo-Lina

Citat från: tobiaslindberg skrivet 19 Maj-12 kl 15:50
Frågan är om den är säker för stora råttor? :)
Så länge råttorna väger under 500g öppnar den inte för dem enligt informationen på en av säljarnas hemsida. Det tar ju betydligt längre tid för råttor att bli tyngre än 500g om dom inte kan stjäla hönsens mat  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

508 Gäster, 3 användare
Svarthönan, Markus_00, Anders Flix